FUTBOLU TANIYALIM

Merhaba !

Eğer hala futbolu çok seven kızlar yoksa bunun tek sebebi, futbol hakkında yeteri kadar bilgileri olmamasıdır...
Çok basit bilgilerden başlayarak biraz futbolu tanımaya ne dersiniz? Futbol, çoğu zaman ayakla, kimi zaman ise kafa ile oynanan bir oyundur. Ama kesinlikle elle oynamak yasaktır. Bütün takımlar 11 oyuncudan kurulurlar.
Kaptan, diğer futbolcuların arasından seçilir ve takımı temsil eder.
Buraya kadar her şey yeteri kadar açık mı?
İşte size bir futbol maçını seyrederken anlamanız gereken bir kaç terimden bahsedeyim!

FUTBOL TERİMLERİ:

ATAK: Gol atmak amacıyla oyun kuralları dahilinde yapılan her türlü faaliyet.
AUT: Topun hücum oyuncuları tarafından korner çizgileri veya kale üstünden dışarı vurulmasıdır.
DEFANS: Karşı takımın gol atmasını engellemek amacıyla oyun kuralları dahilinde yapılan her türlü hareket.
DRIBLING(Top Sürme): Ayakiçi veya ayakdışıyla küçük kısa vuruşlarla topu sürmek.
ELLE OYNAMA: Topun kasıtlı olarak yön değiştirmesine veya avantaj kazanmak amacıyla elle oynanmasıdır. Top diğer takım oyuncuları tarafından serbest vuruşla oyuna sokulur.
FAUL: Rakip oyuncuya kurallar dışı hareket ederek müdahale etmek.
FRİKİK: Faule maruz kalan takım lehine serbest vuruşla oyuna başlama hakkıdır. Faul yapan takım oyuncuları atış sırasında toptan 9.15 metre uzakta olmalıdır.
GOL: Topun tamamının kale çizgisinden içeri girmesidir.
KORNER: Topun en son defans oyuncuları veya kaleci tarafından kale yan çizgilerinden çıkması sonucu atak yapan takım oyuncuları tarafından topun korner atma alanından ayakla oyuna sokulması.
PAS: Kaleci (ceza alanı içi hariç) ve oyuncuların el ve kolları dışında kalan vücudunun herhangi bir yeriyle topu takım arkadaşına atması.
PENALTI: Savunma oyuncuları veya kalecinin ceza alanı içinde kural dışı hareket etmeleri veya atak yapan oyuncuya faullu hareket etmeleri sonucu verilen direk ceza atışı.
TAÇ ATIŞI: Topun yan saha çizgilerinden çıkması sonucu karşı takım oyuncusunun ellerini kullanarak topu oyuna sokması. Top iki elle tutulup baş arkası ve üstünden ayaklar yerden kesilmeden atış yapılır.
VOLE: Topun yere değmeden önce havada vurulması
SARI KART: Hakem tarafından oyuncuya bir hata yaptığını belirtmek amacı ile kadırılan bir kartdır. Eğer oyuncu buna benzer bir hatayı tekrarlarsa derhal oundan çıkarılabilir.
KIRMIZI KART: Hakem tarafından çok önemli bir kural dışı hareketi belirtmek için kaldırılan bir karttır. Burada oyuncu derhal oyundan atılır.

Evet şimdi hazırsınız artık. Ne bekliyorsunuz?
En yakın zamanda gidip, gerçek bir sahada bir maç seyredebilirsiniz. Mesela bulunduğunuz şehrin futbol takımını seyretmek gibi... Eminim televizyonda seyretmekten çok daha zevkli olacaktır!!!

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !